برش ماکت توسط دستگاه لیزر

                             

برش ماکت  معماری در مقیاس مختلف توسط دستگاه لیزر شرایط متفاوتی دارد. مهمترین معیار برای برآورد هزینه نهایی برش تمامی قطعات اعم از چوب ،مقوا، پلکسی گلاس و کاغذ موارد زیر می باشد:
1- مقیاس ماکت
2- ابعاد نهایی ماکت
3- میزان جزئیات بکار رفته در مقیاس خواسته شده
4- متریال
5- زمان برش

مواردی نیز وجود دارد که در حین اجرای کار ممکن است روش و زمان برش ماکت و حتی قیمت برآورد شده را متفاوت و بیشتر کند.

مانند:
1- در بررسی اولیه و شروع به ساخت نمیتوان تمامی موارد فایل ها را چک کرد. بنابراین ممکن است در بعضی موارد اشکالاتی در فایل های پروژه از سمت طراح وجود داشته باشد. بنا براین پس از بررسی کامل و ایجاد فایل گسترده توسط تیم ما آشکار شده که تابحال مشخص نبوده است.
2- نبود مدارک کافی برای نشان دادن کامل و جامع به خصوص در طرح های پیچیده که باعث ایجاد خطاهای انسانی و برداشت اشتباه توسط ما ممکن است صورت بگیرد.
3- اختلاف ابعاد و اندازه و یا شکل طرح در مدارک مختلف کار در پلان ها و مقاطع و به خصوص اختلاف بین 2 بعدی و 3 بعدی که ممکن است به دوباره کاری های زیادی بیانجامد.
4- نبودن دید کافی طراح و سفارش دهنده کار از خود طرح به دلایل مختلف (استفاده از طرح های تکراری یا طراحی برای بار اول) ممکن است سوء برداشت هایی را به وجود بیاورد.
5- تداخل در روند کار از سمت سفارش دهنده به دلایل مختلف که روند عادی ساخت را از لحاظ نوع کار، زمان کلی برش و … ممکن است به هم بزند.

با توجه به موارد ذکر شده برای راهنمایی کلی برای افرادی مبتدی باید عنوان کرد:
– برش ماکت در مقیاس های بزرگ مانند 1/25 تا 1/75 برای طرح هایی در متراژ پایین و جزِئیات ملموس انسانی مناسب هستند مانند مبلمان و تمامی اجزا قابل اجرا می باشند. که اصولا یا در سطوح اولیه آکادمیک مانند هنرستان و ترم های اول دانشکده برای ویلاها و طرح هایی که تماماً نیاز به فکر حتی در مبلمان داخلی هستند و معمولاً سقف های متحرک دارند استفاده میشوند و یا در سطوح بسیار حرفه ای که ماکت کاملاً مشابه واقعی و حتی در بحث محل روشنایی و مقدار شدت روشنایی در آن نیز محاسبه و اجرا میشوند.
– برش ماکت های 1/100 تا 1/300 با قابلیت ساخت درب و پنجره ها ومعمولاً مقیاس 1/100 برای پروژه های اجرایی و ساخت ماکت های کاملاً واقعی انتخاب میشود مگر اینکه پروژه مد نظر تا حدی کوچک باشد که ساخت آن در مقیاس های کوچکتر نامناسب باشد.