پلکسی گلاس ، از برش تا چسباندن ، از ضخامت تا انواع پلکسی

                             

پلکسی گلاس

 پلکسی گلاس Plexiglass که با نام تجاری Plexiglas نیز شناخته می شود ، ماده شیمیایی قابل برش و خم کاری می باشد . پلکسی گلاس که با نام های طلق ، اکریلیک و اختصارا پلکسی نیز شناخته می شود ، به اشکال مختلف ورق ، لوله ، میله و مثلث ( برای چسباندن محکم و با دوام دو پلکسی به صورت 90 درجه به هم ) موجود می باشد . مزیت پلکسی مقاوم تر بودن آن نسبت به شکستن در مقایسه با شیشه می باشد . به علت سادگی در برش ، شکل دهی و چسباندن ، و همچنین وجود رنگ های متنوع و قابلیت چاپ بر روی پلکسی ، از آن می توان در ساخت انواع استند های داروخانه ای تبلیغاتی و نمایشی برای کالاهای مختف ، انواع تندیس های یادبود ، و در ساخت ماکت های معماری استفاده کرد . در این بخش و این بخش از سایت خط و نقش می توانید نمونه های کاملی از کاربرد پلکسی گلاس و موارد اجرا شده را ببینید.

تابلوی ساخته شده با پلکسی گلاس
تابلوی پلکسی

برش پلکسی گلاس

پلکسی گلاس را هم با دستگاه و هم با دست می توان برید. برای برش پلکسی به صورت دستی، نیاز به کاتری مخصوص به نام پلکسی بر می باشد. با این کاتر می توان ورق را به صورت خطوط مستقیم و صاف برش زد. برای راهنمایی بیشتر در این رابطه با ما تماس بگیرید.

برای برش های طرح دار که خطوط مستقیم و منحنی دارند ، باید از دستگاه برش لیزری CO2 که از این گاز برای تولید اشعه لیزر بهره می برد استفاده کرد. بهترین دستگاه ساخت چین برای حک و برش لیزری بر روی پلکسی برند یومینگ  می باشد . دقت بالا به همراه سرعت بالا در حک و لیزر بر روی اجسام غیر فلزی مانند چوب ، پلکسی و چرم از ویژگی های این دستگاه می باشد.

مساحت قابل اجرا برای برش اجسام بر روی این دستگاه ، مستطیلی به ابعاد 130 سانتیمتر در 98 سانتیمتر می باشد . البته ورق های پلکسی و ام دی اف با طول بیشتر از 98 ( تا 183 سانتیمتر ) را نیز می توان با این دستگاه برش داد .

اجرای برش لیزری پلکسی را در این پیوند از برش لیزری خط و نقش می توانید ببینید.

به علت متمرکز بودن لیزر و ایجاد حرارت نقطه ای ، لبه بریده شده پلکسی و چوب یا ام دی اف تمیز ، صاف و بدون نا همواری خواهد بود . سرعت برش لیزری بستگی به جنس ورق و ضخامت ورق دارد. به طور معمول سرعت پیشروی برش لیزر بر روی پلکسی 3 میل ، 30 میلیمتر بر ثانیه و یا 3 سانتیمتر بر ثانیه خواهد بود. برای مثال دایره ای با محیط 90 سانتیمتر، 30 ثانیه طول خواهد کشید تا بریده شود. بر روی ام دی اف 3 میلیمتر ، سرعت می تواند مقداری بیشتر باشد. این سرعت برای توان ماکسیمم دستگاه خواهد بود. قاعدتا با توان power پایین تر، سرعت پایین تری برای برش لیزری پلکسی یا چوب نیاز است. در نهایت ، دو عامل سرعت و توان تعیین کننده سرعت برش لیزری خواهند بود. به طور معمول برش بر اساس تنظیم کردن توان بیشینه دستگاه و تغییر سرعت برش لیزری صورت می گیرد . لازم به ذکر است که لبه ی بریده شده پلکسی به رنگ همان پلکسی و چوب و ام دی اف به رنگ سیاه در خواهد آمد .

دو سمت ورق پلکسی گلاس ، روکشی کاغذ مانند دارد که می توان بعد از برش آن را جدا کرد . این روکش برای تمیز نگه داشتن پلکسی در مقابل خط و خش در حین جابجایی و یا جلوگیری از دوده گرفتن پلکسی در هنگام برش لیزری پلکسی استفاده می گردد.

برش لیزری پلکسی گلاس مشکی روکش دار
برش لیزری پلکسی گلاس

انواع پلکسی گلاس

برند پلکسی

پلکسی گلاس برند های متفاوتی دارد. از اولین برندها در این صنعت برند Plexiglas می باشد که به همین علت ، به صورت عمومی به ورق های اکریلیک پلکسی گلاس Plexiglass گفته می شود. ( همانند دستمال کاغذی و کلینکس ). با کیفیت ترین پلکسی ها ، ساخت تایوان سپس چین و ایرانی می باشند. بهترین برند ها ، چوچن Chochen ، یرلانگ Year long ، و سامیپکس Sumipex می باشند. همچنین والگلاس Walglas و آیدا پلاستیک به ترتیب چینی و ایرانی می باشند.

در برند های تایوانی ، رنگ های پلکسی گلاس از وضوح بیشتری برخوردار است. همچنین، تلورانس ضخامت پلکسی در سرتاسر مساحت ورق کم می باشد. این یعنی به طور مثال در تمامی نقاط پلکسی دو میل چوچن ، ضخامت همان دو میلیمتر است.

پلکسی گلاس چوچن ساخت ویتنام نئون پرس
پلکسی چوچن

ضخامت پلکسی

پلکسی از ضخامت یک میلیمتر تا ده میلیمتر است. البته ضخامت بالای 10 میلیمتر نیز موجود است که با فراوانی کمتری مواجه است. ابعاد ورق پلکسی یک میلیمتری نیز با ابعاد رایج پلکسی ها فرق می کند. رایج ترین ضخامت در پلکسی ها پلکسی سه میل است که ضخامت دقیق آن 2.8 میلیمتر است و به صورت اسمی nominal سه میل گفته می شود. برای سفارش آنلاین پلکسی ، خرید اینترنتی پلکسی گلاس و یا خرید حضوری پلکسی گلاس با ما تماس بگیرید. هر چه ضخامت پلکسی بیشتر باشد مقاومت آن برای ضربه پذیری یا خم شدگی بیشتر می شود. پس قبل از خرید پلکسی حتما کاربری کار خود را در نظر بگیرید تا بهترین ضخامت را انتخاب کنید.

ابعاد پلکسی

ابعاد رایج پلکسی گلاس در ایران 122 در 183 سانتی متر است که به آن یک ورق کامل می گویند . البته ابعاد بزرگتر پلکسی نیز  به صورت محدود موجود است لیکن دستگاه برش لیزری کمتری برای برش لیزری پلکسی گلاس در ابعاد بزرگ به صورت یک تکه و یک پارچه پیدا می شود . ابعاد کوچکتر هم از تقسیم یک ورق کامل به سایز های کوچک تر حاصل می شود. برای خرید پلکسی گلاس در ابعاد کامل و یا در ابعاد کوچک تر و انتخابی خود با ما تماس بگیرید .

رنگ پلکسی

پلکسی گلاس به طور کلی در دسته های رنگی : شفاف ، رنگی براق ، رنگی یک رو مات ، آینه ای و ترانسپارنت transparent تقسیم می شوند . رنگی یک رو مات قیمت بیشتری نسبت به بقیه دارد. ارزانترین پلکسی گلاس ، شفاف است. شایان ذکر است که بیشترین رنگ ها بر روی ضخامت 2.8 میلیمتر پلکسی گلاس موجود می باشد.

رنگ های مختلف پلکسی. شفاف رنگی ترانسپارنت. پلکسی سامیپکس
رنگ های پلکسی

قیمت پلکسی

قیمت پلکسی گلاس نسبت مستقیمی با ضخامت پلکسی دارد. قیمت به میلیمتر بیان می شود . برای مثال قیمت ورق کامل پلکسی رنگی میلیمتری 330 هزار تومان است. پس ورق کامل پلکسی 2.8 میلیمتری ، 5 میلیمتری و 8 میلیمتری به ترتیب 924 هزار تومان ، 1650 هزارتومان و 2640 هزار تومان است. بیشترین قیمت را پلکسی های تایوانی دارند. برای مشاهده اخرین قیمت پلکسی برند چوچن ساخت تایوان اینجا را کلیک کنید. پلکسی های چینی و ایرانی به مراتب قیمت پایین تری دارند.

چسباندن پلکسی

با استفاده از دو محلول کلروفرم و متیلن کلراید میتوان قظعات پلکسی را به هم چسباند. قیمت کلروفرم به مراتب بیشتر از متیلن کلراید است . لیکن چسبندگی هر دو در یک حد می باشد. برای خرید چسب پلکسی ، کلروفرم برای چسباندن پلکسی ، و یا متیلن کلراید با ما تماس بگیرید!

به صورت دقیق تر ، سطحی که روکش پلکسی ان کنده شده باشد را تمیز کرده، مقداری کلروفرم بر روی آن با استفاده از سرنگ ریخته و سطح پلکسی دوم را روی آن فشار دهید. پس از حدود 5 ثانیه ، به علت حل شدن پلکسی در این مایع ، به صورت کاملا محکم دو پلکسی به هم چسبیده می شوند.

از محلول شیمیایی کلروفرم برای چسبانیدن سطوح پلکسی بر روی هم استفاده می شود
کلروفرم – چسب پلکسی